داور جشنواره فیلم «موج»:

فیلمنامهِ یک شبه، به کار نمی‌آید

داور بخش فیلمنامه چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه «موج» با بیان اینکه کیفیت فیلمنامه‌های راه‌یافته به جشنواره امسال آنچنان چشم‌گیر نبود، گفت: فیلمنامه‌های دریافتی جشنواره واقعا نباید در یک هفته منتهی به این رویداد نوشته و به دبیرخانه ارسال شود.

 

کریم لک‌زاده درباره کیفیت آثار راه‌یافته به این بخش از جشنواره به خبرنگار ایرنا، گفت: کیفیت فیلمنامه‌های راه‌یافته به جشنواره امسال آنچنان چشم‌گیر نبود و به همین دلیل هم نتوانستیم تندیس برتر در این بخش به فیلمنامه‌ای اهدا کنیم.

 

وی افزود: یکی از علت‌های این اتفاق شاید این بود که بعد از انتشار فراخوان و در مدت کوتاهی عده‌ای شروع به نگارش فیلمنامه‌ کردند و عده‌ای دیگر هم با پیش‌فرض اشتباهی، تلاش کرده بودند آثاری سفارشی بنویسند. این رویکردها را نمی‌توان به‌عنوان آسیب جریان فیلمنامه‌نویسی مطرح کرد و به‌طور خاص در این دوره با نمونه‌هایی از آن مواجه شدیم و می‌توان با سیاست‌گذاری‌هایی به سمتی برویم که شاهد این اتفاق نباشیم.

 

کارگردان فیلم سینمایی «قمارباز» درباره تاثیر بین‌المللی شدن جشنواره فیلم «موج» کیش بر فرآیند انتقال تجربه میان فیلمسازان ایرانی و خارجی تاکید کرد: حتما این اتفاق می‌تواند تاثیرگذار باشد در صورتی که نمایش و هم‌زیستی میان فیلم‌ها و فیلمسازان را داشته باشیم. بخشی از شرایط جشنواره امسال متاثر از فراگیری ویروس کرونا است و گریزی از آن نیست اما در صورتی در بلندمدت می‌توانیم انتظار چنین تاثیر و تعاملی را داشته باشیم که شاهد حضور فیلمسازان، تهیه‌کنندگان و فیلمنامه‌نویسان کشورهای دیگر در کنار سینماگران خودمان در قالب جشنواره باشیم.

 

این کارگردان اضافه کرد: باید معاشرت فرهنگی شکل بگیرد وگرنه دسترسی به فیلم‌های کوتاه و بلند خارجی امروز از طریق اینترنت برای همه میسر است و تأثیر یک جشنواره بین‌المللی به حضور فیلمسازان در کنار یکدیگر است.

 

این فیلمساز درباره جایگاه جشنواره فیلم «موج» کیش توضیح داد: جشنواره فیلم کوتاه «موج» کیش به چند دلیل جشنواره متفاوتی شده است. یکی از این آنها مکان برگزاری است که مانند هر رویداد سینمایی دیگر در سایر نقاط جهان، ویژگی‌های اقلیم برگزاری بر آن تأثیر گذاشته است. جزیره بودن کیش و مجاورت آن با دریا در کنار کانسپت دریا و سفر که در جشنواره موضوعیت دارد،‌ به یک رویداد متفاوت منجر شده است؛ جشنواره‌ای که موضوعی است اما به‌دنبال آموزش و نصیحت نیست.

 

وی با ابراز تاسف از نبود فیلمسازان بومی در این جشنواره توضیح داد: ما فیلمساز کیش‌وند کم داریم و غالب فیلمسازان حاضر در جشنواره «موج» خودشان مسافر هستند. گرچه همزیستی افراد در طول برگزاری جشنواره در جزیره کیش، وجه متمایز ویژه‌ای برای این رویداد به‌وجود آورده است ولی خوب است که روی تقویت ظرفیت فیلمسازی افراد جزیره نیز کار شود.

 

لک‌زاده درباره تاثیر بحران کرونا بر رویدادهای سینمایی هم گفت: به نظرم ابراهیم حصاری دبیر جشنواره «موج» به‌طور همزمان با قلب و فکرش این رویداد را مدیریت کرده است. به‌صورتی که شخصا در دو روز حضور در این رویداد، برای اولین بار کرونا را فراموش کردم. قطعا اگر کرونا نبود با کیفیت بالاتری این رویداد برگزار می‌شد اما زحمات بسیار زیادی برای برگزاری این دوره کشیده شده است.

 

داور بخش فیلمنامه در جشنواره چهارم در پایان تأکید کرد: دبیرخانه یک جشنواره هیچگاه در طول سال تعطیل نیست. فیلمنامه‌های دریافتی جشنواره واقعا نباید در یک هفته منتهی به این رویداد نوشته و به دبیرخانه ارسال شوند. باید در طول سال تعامل برقرار باشد که هم فیلمنامه‌هایی با رویکرد محتوایی جشنواره داشته باشیم و هم آثار یک شبه نوشته نشده باشند.

 

چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم «موج» کیش به دبیری ابراهیم حصاری از تاریخ ۱۸ تا ۲۱ فوریه ۲۰۲۱ مصادف با ۳۰ بهمن تا ۳ اسفند در جزیره کیش در حال برگزاری است.