جوایز بخش نگاه ویژه دریا  چهارمین جشنواره فیلم موج کیش

در ادامه مراسم اختتامیه که در میان بخش های آن تکه هایی از رمان ها و فیلم های مطرح جهان و ایران همراه با موسیقی فیلم های خاطره انگیز خوانده و پخش می شد، نامزدهای بخش بهترین دستاورد هنری به شرح محمود نظرعلیان برای بازی در «زوزه مرد»، مجید یوسفی برای طراح  صحنه و لباس فیلم «زوزه مرد» و عرشیا نیک بین برای بازی در «موناکو» اعلام شد.

جایزه بهترین دستاورد هنری به محمود نظرعلیان برای «زوزه مرد» رسید. رضا گمینی جایزه را به نمایندگی گرفت و از همکاری با محمود نظرعلیان و لطف او به فیلمسازان جوان صحبت کرد.

در ادامه نوبت به معرفی نامزدهای بهترین فیلمنامه رسید. موناکو، گاومیش، زوزه مرد نامزدهای این بخش بودند که جایزه بهترین فیلمنامه به «موناکو» نوشته آرمان خوانساریان رسید. بهمن ارک که برای اهدای جایزه این بخش روی صحنه بود به خوانساریان گفت: دیدی گفتم من این جایزه را به تو می دهم!

وی در این بخش گفت: خوشحالم که «موج» هر دوره برگزار می‌شود و ما چیزهای زیادی را از آن یاد می‌گیریم. 

در بخش بهترین کارگردانی «زوزه مرد»، «ماهی، فرشته، آب» و «جبرئیل» نامزد بودند که جایزه به «زوزه‌مرد» ساخته رضا گمینی رسید.

وی در این بخش گفت: در پروسه کارگردانی این اثر خیلی‌ها موثر بودند که از آنها تشکر می‌کنم. این اولین جایزه من در ایران است جایزه را به روح استاد گرانقدرم اکبر عالمی که مدیون کلام و انرژی ایشان هستم، تقدیم می‌کنم.

نامزدهای بهترین فیلم مستند در بخش نگاه ویژه دریا شامل «پَره»، «گاندو» بودند که جایزه بهترین فیلم مستند به «گاندو» ساخته تیمور قادری رسید.

وی در این بخش گفت: چند ساعت پیش خواب دیدم که این جایزه راه گرفته ام و حالا این جایزه را دریافت کردم. از همه سپاسگزارم.

«زوزه مرد» و «موناکو» هم نامزدهای بخش بهترین فیلم داستانی بودند که جایزه بهترین فیلم داستانی به «زوزه مرد» ساخته رضا گمینی اهدا شد.

سپس نوبت به جایزه بهترین فیلم «به معنای مطلق» به عنوان جایزه بزرگ جشنواره «موج» کیش رسید که این جایزه با حضور مدیران و داوران جشنواره به مهیار ماندگار کارگردان فیلم کوتاه «اسب سفید بالدار» رسید.

وی که برای چندمین بار روی صحنه آمد، گفت: موضوع جشنواره سفر است و سفر برای من خیلی معنا دارد. در حین ساخت این فیلم تعداد زیادی از عزیزانم سفر می‌کردند. آنها رفتند و شاید چند سال دیگر من هم نباشم. به همین دلیل قضیه مهاجرت برای من خیلی برجسته است. از همه ممنونم.

اما خبر مهم اختتامیه جشنواره در قالب کلیپی از سوی دبیر جشنواره سلیمانیه عراق اعلام شد. وی عنوان کرد که طبق توافق بین دو جشنواره، فیلم برتر جشنواره «موج» کیش می تواند مستقیم و بدون عبور از مرحله انتخاب مستقیما به جشنواره سلیمانیه عراق برود. «اسب سفید بالدار» ساخته مهیار ماندگار به عنوان فیلم برتر چهارمین جشنواره فیلم «موج» کیش حایز این رتبه شد.

ابراهیم حصاری دبیر جشنواره نیز گفت: در دوره های قبل جایزه ویژه دبیر نداشتیم ولی می‌خواهم امسال به صاحب فیلمی که خیلی برای آن تلاش کرده است این جایزه را بدهم و جایزه به بهروز عباسی دشتی برای «لنه‌۱۹۲۷ بندرعباس» تعلق می‌گیرد.

عباس دشتی پس از دریافت جایزه‌اش توضیح داد: هرمزگان یک تاریخ گمشده فوق‌العاده‌ای دارد که تلاش دارم بیشتر شناخته شود.

عکس یادگاری دست‌اندرکاران جشنواره با نامزدها و برندگان خاتمه‌بخش چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم «موج» کیش بود که از ۳۰ بهمن تا ۳ اسفند به دبیری ابراهیم حصاری در کیش برگزار شد.

مهوش شیخ الاسلامی، مجید برزگر، محمد گذرآبادی، محسن استادعلی، الهه نوبخت، کریم لک زاده، ابراهیم حسن بیگی، محمودرضا ثانی، فرشید ابراهیمی، محمد شربیانی، رامین جوشعار، دبیران و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش و...در این مراسم حضور داشتند.